NRD Начало
Сряда, 2 Април 2025
Начало Калейдоскоп Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
5851
Калейдоскоп

Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. ФИЛМ

| 01 Март 2025, 10:00 ч.
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Снимка © DFA

С проекта „Една от три: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве и табутата, свързани с нея. Това каза Мария Станишева, инициатор на изложбата, която може да бъде разгледана до 8 март в столичната галерия Doza.

Първият концерт на белградската рок група Van Gogh, който трябваше да се състои

Поп кралицата Мадона обвини президента на САЩ Доналд Тръмп, че си е присвоил титлата „крал&

Американската актриса Деми Мур спечели първата си награда в кариерата си, продължаваща вече пет д

Историята на песента My Way е във фокуса на едноименния френски документален филм, част от програ

„Злогонене“ е заглавието на груповата pop-up изложба, която столичното пространство&n

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Активностите  по проекта ще се фокусират върху травматичните преживявания, свързани с репродуктивното женско здраве, пред които според официалните статистки са изправени една трета от жените по света.

Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. А на 8 март ще се проведе дискусия по темата за репродуктивното здраве с участието на лекари, психолози, творци. 

ФИЛМ

„Работим и по документален пълнометражен филмов проект, който представлява историите на четири жени – една от България, една от Румъния, Франция и от САЩ по различни теми, свързани с репродуктивното здраве. Като характерно за проекта е, че го комбинираме с анимация и тя е дело на италианската аниматорка Мартина Скарпели. Кадрите, които виждате зад нас, са  работни кадри от трите анимационни сцени, които вече сме направили по проекта и във видеото може да се видят две героини, които обмисляме за пълнометражния филм“, казва Мария Станишева.

В момента екипът е на фаза писане на сценарий и първоначална разработка на визуалния стил, избор на героите. „Надявам се да работим с едно много голямо, известно френска студио Sun Creature, които са базирани в Бордо. Вече имаме подкрепата на Националния филмов център за написване на сценария и много се надявам, в зависимост от снимките, до края на следващата година или най-късно по-следващата да е готов“, казва още Станишева.

Обичаят „Камилата“ по традиция ще бъде представен от самодейците от Народно читалище

Филм с участието на Мария Бакалова е сред отличените на 40-ия Международен филмов фестивал в Сант

Музеят за история на изкуството във Виена посвещава забележителна експозиция от творби на Даниел

По повод деня на влюбените – 14 февруари Драматичен театър „Никола Вапцаров“ е

Концерт от поредицата „Духовните кантати и органът“ ще има на 9 февруари в арт център

„ЕДНА ОТ ТРИ“ В ЧУЖБИНА

Изложбата „Една от три“ е представена за първи път пред публика през септември миналата година в Букурещ, откъдето е другият инициатор на проекта - Руксандра Губернат. 

„Това беше първият проект в Румъния по тази тема. В началото нямахме никаква институционална подкрепа, но след девет месеца работа по проекта, набиране на истории и говорене по темата, мислим, че създадохме определена общност, която вече има силно отношение към темата. И вече имаме предложение от една румънска кураторка, която има планове да покаже изложбата извън България и Румъния в още три държави“, казва тя. 

„Бихме искали във всяка държава да имаме автори, които са местни и по този начин проектът да се разраства и да пътува“, допълва Мария Станишева. 

„БЛЕНУВАНИ СЪЛЗИ“

Със свои работи в експозицията участва и Калина Христова. Проектът й е озаглавен „Бленувани сълзи“ и включва две работи, които имат и добавени инсталационни обекти. „Първата работа, която се нарича „Емпатия“, е реално графична рисунка в комбинация с акрилен фон. Това е и една от основните медии, в които работи графичната класическа рисунка. Тук, в тази работа, имах за цел за изобразя по някакъв начин тази съпричастност, която жените изпитват една към друга и символно да илюстрирам това докосване на ръката към ръката на друга жена, която е преживяла някаква болка, страдание или в случая загуба“, разказва Христова.

Втората част на проекта е озаглавена „Втечнена емоция“. В нея авторката показва жена, чиято идентичност запазва, но се фокусира върху отделянето на тази чиста емоционална сълза, която, по думите й, е най-истина и която понякога е в състояние да излекува. 

„Защото не знам дали знаете, но емоционалните сълзи имат различен химичен състав от другите сълзи и в буквалния смисъл на думата, отделят от тялото ни и вредни токсични вещества и хормони и успяват да ни освободят от стреса и да намалят усещането за болка“, уточнява авторката на проекта. В инсталацията са поставени и епруветки, пълни с физиологичен разтвор, който е най-близък до химическия състав на сълзата. „Всяка една от епруветките е именувани с име, защото това е много честа практика на жените и техните партньори да наричат, да дават имена на бъдещите си деца още преди те да бъдат родени“, отбелязва Христова.

Епруветките са поставени в купчина пепел. „Неслучайно използвам тук като медия и пепелта, като силно илюстрирайки това изгаряне на биологичния отпадък“, уточнява тя.

ТАБУТАТА

В работата си много често се опитвам да провокирам публиката, така че тя да завърши по смисъл видяното и се надявам, че най-вече ще успея да провокирам емоция, защото за мен и проекта, и темата на моя конкретен проект, са един опит да се стартира дискусия по тази тема табу за аборта и за безплодието, която много често се избягва в нашето общество, казва още Калина Христова.

Според нея едно от табутата или един от проблемите, които са много често наблюдавани, е усещането на срам при една евентуална загуба, както и липсата на споделяне. „Като че ли жените и техните партньори, семействата прикриват тази загуба като нещо, което ги поставя в неловка ситуация, а това не бива да е така, защото би трябвало ние, като общество, да намираме начин да си помагаме, да споделяме и по този начин да лекуваме нашите тревоги. Табу е, може би, защото сме свикнали, че задължително на една жена трябва да бъде майка и обществото очаква това от нея. Когато то не се случи по една или друга причина, липсва именно на тази емпатия и това разбиране“, разказва тя.

По думите на Мария Станишева друго разпространено табу по темата е, че жената има основна функция да ражда деца и всичко останало е второспетепенно. „Т.е. когато една жена реши, че не иска да има деца, например, това не е толерирано. Когато една жена направи аборт, това се осъжда. Ако се случи така, че имаш проблем и имаш често спонтанни аборти, каквито ние с Руксана сме имали и е много често срещан проблем, също е нещо, което се замита под килима, защото има срам, който се асоциира с това. Отделно говорим и по голямата тема за инвитро процедурите“, отбелязва тя.

Станишева посочва, че в някои консервативни щати на САЩ вече не само абортът е забранен, ами вече се случва забрана на инвитро процедурите. „Значи, представете си, вие веднъж нямате възможност да имате деца по биологични причини и втори път по религиозни причини ви се забранява да ползвате това, което науката е открила като решение. И искаме просто да говорим по всички тези теми, за да си спомним, че нашите права лесно се губят и сме на една крачка в някои държави да ги загубим отново“, казва тя.

Според Калина Христова табуто би могло да се разбие, стига тази тема да започне да се върти малко повече в нашето общество и да постави на място жената в нейната социална роля, в която тя има право на избор и част от избор е, разбира се, да преживява болка, която да не бъде скрита и да не причинява нужда тя да да я скрива от останалата част на обществото.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха актьорите и премиерната дата за филма „Бийтълс“ на Сам Мендес
Пол Мескал ще изиграе Пол Маккартни, Харис Дикинсън ще влезе в ролята на Джон Ленън, Бари Кийгън ще бъде Ринго Стар, а Джоузеф Куин ще се превъплъти в Джордж Харисън в предстоящия ...
Националният политехнически музей представя емблематични автомобили от XX век в миниатюрен вид
Националният политехнически музей представя изложба с емблематични автомобили от XX век в миниатюрен вид, съобщават организаторите. Експозицията включва над 200 колекционерски мод ...
Пролетни ваканционни игри и шест изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през април
Пролетни ваканционни игри, шест временни изложби и XXXIII Международен музикален конкурс „Музиката и Земята“ са сред акцентите в програмата на Националния музей „ ...
Д-р Пламен Петров: Елена Карамихайлова е сред големите европейски лица в българската история на изкуството
Елена Карамихайлова е едно от големите европейски лица в българската история на изкуството, лице, с което спокойно можем да се легитимираме в общоевропейския разказ на историята на ...
Красимира Стоянова: Сценичната треска е нужният и ненужният адреналин
Сценичната треска е нужният и ненужният адреналин. Никога не успявам да се отърся от нея. Ако има някой, който каже, че когато излезе на сцената, не се страхува, той лъже. Така се ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
От 9 до 92-годишна възраст са показаните в изложба украински жени-бежанки
Фотографската изложба „Жените на Украйна в България” се открива на 7 април, съобщават от Полския институт – домакин и съорганизатор на събитието, заедно с фондаци ...
Обявиха актьорите и премиерната дата за филма „Бийтълс“ на Сам Мендес
Пол Мескал ще изиграе Пол Маккартни, Харис Дикинсън ще влезе в ролята на Джон Ленън, Бари Кийгън ще бъде Ринго Стар, а Джоузеф Куин ще се превъплъти в Джордж Харисън в предстоящия ...
Панорама с филми, участвали на Световния анимационен фестивал във Варна, предлага платформата за късометражно кино „Кинематограф“
Панорама с кратки анимационни филми предлага за гледане онлайн платформата за късометражно кино „Кинематограф“. Тя ще продължи до 11 април и е съвместна инициатива със ...
"Работникът" с Джейсън Стейтъм е най-гледаният филм у нас в края на март
В последния уикенд на март "Работникът" спечели най-висок приход от зрителския интерес, сочат обобщените данни от киносалоните. Историята на кралски пехотинец, станал строителен ра ...
Стефан Китанов: „София филм фест“ е първият фестивал в света, изразил своята солидарност със Украйна
„София филм фест“ е първият фестивал в света, който изрази своята солидарност със Украйна, няколко дни след началото на войната, каза директорът на фестивала Стефан Кит ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографската изложба „Жените на Украйна в България” се открива на 7 ...
Начало Калейдоскоп
5851
Калейдоскоп

Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. ФИЛМ

| 01 Март 2025, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Снимка © DFA

С проекта „Една от три: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве и табутата, свързани с нея. Това каза Мария Станишева, инициатор на изложбата, която може да бъде разгледана до 8 март в столичната галерия Doza.

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Активностите  по проекта ще се фокусират върху травматичните преживявания, свързани с репродуктивното женско здраве, пред които според официалните статистки са изправени една трета от жените по света.

Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. А на 8 март ще се проведе дискусия по темата за репродуктивното здраве с участието на лекари, психолози, творци. 

ФИЛМ

„Работим и по документален пълнометражен филмов проект, който представлява историите на четири жени – една от България, една от Румъния, Франция и от САЩ по различни теми, свързани с репродуктивното здраве. Като характерно за проекта е, че го комбинираме с анимация и тя е дело на италианската аниматорка Мартина Скарпели. Кадрите, които виждате зад нас, са  работни кадри от трите анимационни сцени, които вече сме направили по проекта и във видеото може да се видят две героини, които обмисляме за пълнометражния филм“, казва Мария Станишева.

В момента екипът е на фаза писане на сценарий и първоначална разработка на визуалния стил, избор на героите. „Надявам се да работим с едно много голямо, известно френска студио Sun Creature, които са базирани в Бордо. Вече имаме подкрепата на Националния филмов център за написване на сценария и много се надявам, в зависимост от снимките, до края на следващата година или най-късно по-следващата да е готов“, казва още Станишева.

„ЕДНА ОТ ТРИ“ В ЧУЖБИНА

Изложбата „Една от три“ е представена за първи път пред публика през септември миналата година в Букурещ, откъдето е другият инициатор на проекта - Руксандра Губернат. 

„Това беше първият проект в Румъния по тази тема. В началото нямахме никаква институционална подкрепа, но след девет месеца работа по проекта, набиране на истории и говорене по темата, мислим, че създадохме определена общност, която вече има силно отношение към темата. И вече имаме предложение от една румънска кураторка, която има планове да покаже изложбата извън България и Румъния в още три държави“, казва тя. 

„Бихме искали във всяка държава да имаме автори, които са местни и по този начин проектът да се разраства и да пътува“, допълва Мария Станишева. 

„БЛЕНУВАНИ СЪЛЗИ“

Със свои работи в експозицията участва и Калина Христова. Проектът й е озаглавен „Бленувани сълзи“ и включва две работи, които имат и добавени инсталационни обекти. „Първата работа, която се нарича „Емпатия“, е реално графична рисунка в комбинация с акрилен фон. Това е и една от основните медии, в които работи графичната класическа рисунка. Тук, в тази работа, имах за цел за изобразя по някакъв начин тази съпричастност, която жените изпитват една към друга и символно да илюстрирам това докосване на ръката към ръката на друга жена, която е преживяла някаква болка, страдание или в случая загуба“, разказва Христова.

Втората част на проекта е озаглавена „Втечнена емоция“. В нея авторката показва жена, чиято идентичност запазва, но се фокусира върху отделянето на тази чиста емоционална сълза, която, по думите й, е най-истина и която понякога е в състояние да излекува. 

„Защото не знам дали знаете, но емоционалните сълзи имат различен химичен състав от другите сълзи и в буквалния смисъл на думата, отделят от тялото ни и вредни токсични вещества и хормони и успяват да ни освободят от стреса и да намалят усещането за болка“, уточнява авторката на проекта. В инсталацията са поставени и епруветки, пълни с физиологичен разтвор, който е най-близък до химическия състав на сълзата. „Всяка една от епруветките е именувани с име, защото това е много честа практика на жените и техните партньори да наричат, да дават имена на бъдещите си деца още преди те да бъдат родени“, отбелязва Христова.

Епруветките са поставени в купчина пепел. „Неслучайно използвам тук като медия и пепелта, като силно илюстрирайки това изгаряне на биологичния отпадък“, уточнява тя.

ТАБУТАТА

В работата си много често се опитвам да провокирам публиката, така че тя да завърши по смисъл видяното и се надявам, че най-вече ще успея да провокирам емоция, защото за мен и проекта, и темата на моя конкретен проект, са един опит да се стартира дискусия по тази тема табу за аборта и за безплодието, която много често се избягва в нашето общество, казва още Калина Христова.

Според нея едно от табутата или един от проблемите, които са много често наблюдавани, е усещането на срам при една евентуална загуба, както и липсата на споделяне. „Като че ли жените и техните партньори, семействата прикриват тази загуба като нещо, което ги поставя в неловка ситуация, а това не бива да е така, защото би трябвало ние, като общество, да намираме начин да си помагаме, да споделяме и по този начин да лекуваме нашите тревоги. Табу е, може би, защото сме свикнали, че задължително на една жена трябва да бъде майка и обществото очаква това от нея. Когато то не се случи по една или друга причина, липсва именно на тази емпатия и това разбиране“, разказва тя.

По думите на Мария Станишева друго разпространено табу по темата е, че жената има основна функция да ражда деца и всичко останало е второспетепенно. „Т.е. когато една жена реши, че не иска да има деца, например, това не е толерирано. Когато една жена направи аборт, това се осъжда. Ако се случи така, че имаш проблем и имаш често спонтанни аборти, каквито ние с Руксана сме имали и е много често срещан проблем, също е нещо, което се замита под килима, защото има срам, който се асоциира с това. Отделно говорим и по голямата тема за инвитро процедурите“, отбелязва тя.

Станишева посочва, че в някои консервативни щати на САЩ вече не само абортът е забранен, ами вече се случва забрана на инвитро процедурите. „Значи, представете си, вие веднъж нямате възможност да имате деца по биологични причини и втори път по религиозни причини ви се забранява да ползвате това, което науката е открила като решение. И искаме просто да говорим по всички тези теми, за да си спомним, че нашите права лесно се губят и сме на една крачка в някои държави да ги загубим отново“, казва тя.

Според Калина Христова табуто би могло да се разбие, стига тази тема да започне да се върти малко повече в нашето общество и да постави на място жената в нейната социална роля, в която тя има право на избор и част от избор е, разбира се, да преживява болка, която да не бъде скрита и да не причинява нужда тя да да я скрива от останалата част на обществото.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявиха актьорите и премиерната дата за филма „Бийтълс“ на Сам Мендес
Националният политехнически музей представя емблематични автомобили от XX век в миниатюрен вид
Пролетни ваканционни игри и шест изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ през април
Д-р Пламен Петров: Елена Карамихайлова е сред големите европейски лица в българската история на изкуството
Красимира Стоянова: Сценичната треска е нужният и ненужният адреналин
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
От 9 до 92-годишна възраст са показаните в изложба украински жени-бежанки
Калейдоскоп
Обявиха актьорите и премиерната дата за филма „Бийтълс“ на Сам Мендес
Цветни аспекти
Панорама с филми, участвали на Световния анимационен фестивал във Варна, предлага платформата за късометражно кино „Кинематограф“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.