NRD Начало
Събота, 17 Май 2025
Начало Калейдоскоп Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
5861
Калейдоскоп

Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. ФИЛМ

| 01 Март 2025, 10:00 ч.
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Снимка © DFA

С проекта „Една от три: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве и табутата, свързани с нея. Това каза Мария Станишева, инициатор на изложбата, която може да бъде разгледана до 8 март в столичната галерия Doza.

След близо едногодишно отсъствие балетната постановка "Зле опазеното момиче" по музика на Луи Хер

НДК рестартира всички възможни арт събития, които някога са се случвали в двореца на културата, д

Седмото издание на Blagoevgrad Blues&Jazz фестивал беше открито с музика на Йосиф Цанков в из

Създателят на "Анора" Шон Бейкър спечели награда "Оскар" за най-добър режисьор, съобщиха световни

Силвестър Сталоун избра Мария Бакалова за следващия си филм.&nb

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Активностите  по проекта ще се фокусират върху травматичните преживявания, свързани с репродуктивното женско здраве, пред които според официалните статистки са изправени една трета от жените по света.

Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. А на 8 март ще се проведе дискусия по темата за репродуктивното здраве с участието на лекари, психолози, творци. 

ФИЛМ

„Работим и по документален пълнометражен филмов проект, който представлява историите на четири жени – една от България, една от Румъния, Франция и от САЩ по различни теми, свързани с репродуктивното здраве. Като характерно за проекта е, че го комбинираме с анимация и тя е дело на италианската аниматорка Мартина Скарпели. Кадрите, които виждате зад нас, са  работни кадри от трите анимационни сцени, които вече сме направили по проекта и във видеото може да се видят две героини, които обмисляме за пълнометражния филм“, казва Мария Станишева.

В момента екипът е на фаза писане на сценарий и първоначална разработка на визуалния стил, избор на героите. „Надявам се да работим с едно много голямо, известно френска студио Sun Creature, които са базирани в Бордо. Вече имаме подкрепата на Националния филмов център за написване на сценария и много се надявам, в зависимост от снимките, до края на следващата година или най-късно по-следващата да е готов“, казва още Станишева.

Кьолнската катедрала ще заблести в нова, енергийно ефективна светлина от неделя вечерта, тъй като

„Стъпки във времето – поколения“ е заглавието на изложбата, в която се обединяв

Сценичната треска е нужният и ненужният адреналин. Никога не успявам да се отърся от нея. Ако има

Изложба на смолянския фотограф и пътешественик Александър Караджов от неговата велообиколка на Бъ

Две деца от плевенската арт школа „Колорит“ са носители на международни награди от Са

„ЕДНА ОТ ТРИ“ В ЧУЖБИНА

Изложбата „Една от три“ е представена за първи път пред публика през септември миналата година в Букурещ, откъдето е другият инициатор на проекта - Руксандра Губернат. 

„Това беше първият проект в Румъния по тази тема. В началото нямахме никаква институционална подкрепа, но след девет месеца работа по проекта, набиране на истории и говорене по темата, мислим, че създадохме определена общност, която вече има силно отношение към темата. И вече имаме предложение от една румънска кураторка, която има планове да покаже изложбата извън България и Румъния в още три държави“, казва тя. 

„Бихме искали във всяка държава да имаме автори, които са местни и по този начин проектът да се разраства и да пътува“, допълва Мария Станишева. 

„БЛЕНУВАНИ СЪЛЗИ“

Със свои работи в експозицията участва и Калина Христова. Проектът й е озаглавен „Бленувани сълзи“ и включва две работи, които имат и добавени инсталационни обекти. „Първата работа, която се нарича „Емпатия“, е реално графична рисунка в комбинация с акрилен фон. Това е и една от основните медии, в които работи графичната класическа рисунка. Тук, в тази работа, имах за цел за изобразя по някакъв начин тази съпричастност, която жените изпитват една към друга и символно да илюстрирам това докосване на ръката към ръката на друга жена, която е преживяла някаква болка, страдание или в случая загуба“, разказва Христова.

Втората част на проекта е озаглавена „Втечнена емоция“. В нея авторката показва жена, чиято идентичност запазва, но се фокусира върху отделянето на тази чиста емоционална сълза, която, по думите й, е най-истина и която понякога е в състояние да излекува. 

„Защото не знам дали знаете, но емоционалните сълзи имат различен химичен състав от другите сълзи и в буквалния смисъл на думата, отделят от тялото ни и вредни токсични вещества и хормони и успяват да ни освободят от стреса и да намалят усещането за болка“, уточнява авторката на проекта. В инсталацията са поставени и епруветки, пълни с физиологичен разтвор, който е най-близък до химическия състав на сълзата. „Всяка една от епруветките е именувани с име, защото това е много честа практика на жените и техните партньори да наричат, да дават имена на бъдещите си деца още преди те да бъдат родени“, отбелязва Христова.

Епруветките са поставени в купчина пепел. „Неслучайно използвам тук като медия и пепелта, като силно илюстрирайки това изгаряне на биологичния отпадък“, уточнява тя.

ТАБУТАТА

В работата си много често се опитвам да провокирам публиката, така че тя да завърши по смисъл видяното и се надявам, че най-вече ще успея да провокирам емоция, защото за мен и проекта, и темата на моя конкретен проект, са един опит да се стартира дискусия по тази тема табу за аборта и за безплодието, която много често се избягва в нашето общество, казва още Калина Христова.

Според нея едно от табутата или един от проблемите, които са много често наблюдавани, е усещането на срам при една евентуална загуба, както и липсата на споделяне. „Като че ли жените и техните партньори, семействата прикриват тази загуба като нещо, което ги поставя в неловка ситуация, а това не бива да е така, защото би трябвало ние, като общество, да намираме начин да си помагаме, да споделяме и по този начин да лекуваме нашите тревоги. Табу е, може би, защото сме свикнали, че задължително на една жена трябва да бъде майка и обществото очаква това от нея. Когато то не се случи по една или друга причина, липсва именно на тази емпатия и това разбиране“, разказва тя.

По думите на Мария Станишева друго разпространено табу по темата е, че жената има основна функция да ражда деца и всичко останало е второспетепенно. „Т.е. когато една жена реши, че не иска да има деца, например, това не е толерирано. Когато една жена направи аборт, това се осъжда. Ако се случи така, че имаш проблем и имаш често спонтанни аборти, каквито ние с Руксана сме имали и е много често срещан проблем, също е нещо, което се замита под килима, защото има срам, който се асоциира с това. Отделно говорим и по голямата тема за инвитро процедурите“, отбелязва тя.

Станишева посочва, че в някои консервативни щати на САЩ вече не само абортът е забранен, ами вече се случва забрана на инвитро процедурите. „Значи, представете си, вие веднъж нямате възможност да имате деца по биологични причини и втори път по религиозни причини ви се забранява да ползвате това, което науката е открила като решение. И искаме просто да говорим по всички тези теми, за да си спомним, че нашите права лесно се губят и сме на една крачка в някои държави да ги загубим отново“, казва тя.

Според Калина Христова табуто би могло да се разбие, стига тази тема да започне да се върти малко повече в нашето общество и да постави на място жената в нейната социална роля, в която тя има право на избор и част от избор е, разбира се, да преживява болка, която да не бъде скрита и да не причинява нужда тя да да я скрива от останалата част на обществото.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Stories of Surrender на AppleTV+, предаде Ройтерс. Черно-бялата лента е базирана на мемоарите на певеца, о ...
С концерт с участието на Теодосий Спасов бе открит официално летният сезон във Варна
С концерт спектакъл с участието на Теодосий Спасов тази вечер бе открит официално летният сезон във Варна. Празникът, организиран от Общината в крайморския град, премина под мотото ...
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Музей, посветен на миграцията, беше открит в Ротердам, Нидерландия, предаде Асошиейтед прес. Това става на фона на засилващите се антиимигрантските нагласи в Европа. Музеят разказв ...
Хенри Фонда – “разгневения мъж”, който не можа да получи лично своя "Оскар"
Хенри Фонда – актьорът, който получава световна известност с филма „12 разгневени мъже“ (1957) и през почти половинвековната си кариера изгражда десетки образи на ...
Певецът Крис Браун е обвинен за "нападение с бутилка" в нощен клуб в Лондон
Ар енд би певецът Крис Браун е обвинен в тежка телесна повреда с умисъл заради предполагаемо нападение с бутилка в лондонски нощен клуб преди две години, съобщиха Пи Ей медия/ДПА. ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Stories of Surrender на AppleTV+, предаде Ройтерс. Черно-бялата лента е базирана на мемоарите на певеца, о ...
Над 50 000 души са постели българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака
Над 50 хил. души са посетили българския павилион на световното изложение ЕКСПО 2025 в Осака за малко повече от месец след неговото откриване на 13 април. Статистиката съобщиха от И ...
Премиерата на новия филм на Ари Астър - "Едингтън", привлече в Кан холивудски звезди
Премиерата на най-новия филм на американския режисьор Ари Астър - "Едингтън" (Eddington), привлече холивудски звезди на червения килим на кинофестивала в Кан в петък вечер, където ...
От червено було до обръчи: Булките на България през вековете
В какви рокли са се омъжвали нашите майки и баби, какви са били сватбените аксесоари през миналия век? Това показва изложба в Етнографския комплекс в стария ямболски квартал &bdquo ...
„Острови“ на тишината и вътрешния пейзаж: Стефан Марков в съвременната визуална култура
Стефан Марков - автор оставил цялостен и устойчив почерк, какъвто рядко се среща в нашата епоха на преход и промяна. Това каза в интервю изкуствоведката Пламена Димитрова-Рачева. Т ...
Тикер в 18:00 ч.
Фронтменът на групата Ю Ту Боно дебютира в Кан с документалния филм Bono: Storie ...
Начало Калейдоскоп
5861
Калейдоскоп

Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. ФИЛМ

| 01 Март 2025, 10:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Мария Станишева и Руксандра Губернат: С изложбата „Една от три“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве
Снимка © DFA

С проекта „Една от три: Субективни гледни точки за аборта и безплодието“ целим да започнем дебат по темата за репродуктивното здраве и табутата, свързани с нея. Това каза Мария Станишева, инициатор на изложбата, която може да бъде разгледана до 8 март в столичната галерия Doza.

Галерия Doza подкрепя социално ангажирано изкуство, казват домакините на събитието. Инсталацията е културен проект, съчетаващ интерактивна изложба, ателиетата по терапевтично писане и дискусионен форум. Активностите  по проекта ще се фокусират върху травматичните преживявания, свързани с репродуктивното женско здраве, пред които според официалните статистки са изправени една трета от жените по света.

Като част от събитията, свързани с изложбата, екипът е подготвил анкета, която посетителите могат да отворят с QR кодове в галерията или на сайта на инициативата. А на 8 март ще се проведе дискусия по темата за репродуктивното здраве с участието на лекари, психолози, творци. 

ФИЛМ

„Работим и по документален пълнометражен филмов проект, който представлява историите на четири жени – една от България, една от Румъния, Франция и от САЩ по различни теми, свързани с репродуктивното здраве. Като характерно за проекта е, че го комбинираме с анимация и тя е дело на италианската аниматорка Мартина Скарпели. Кадрите, които виждате зад нас, са  работни кадри от трите анимационни сцени, които вече сме направили по проекта и във видеото може да се видят две героини, които обмисляме за пълнометражния филм“, казва Мария Станишева.

В момента екипът е на фаза писане на сценарий и първоначална разработка на визуалния стил, избор на героите. „Надявам се да работим с едно много голямо, известно френска студио Sun Creature, които са базирани в Бордо. Вече имаме подкрепата на Националния филмов център за написване на сценария и много се надявам, в зависимост от снимките, до края на следващата година или най-късно по-следващата да е готов“, казва още Станишева.

„ЕДНА ОТ ТРИ“ В ЧУЖБИНА

Изложбата „Една от три“ е представена за първи път пред публика през септември миналата година в Букурещ, откъдето е другият инициатор на проекта - Руксандра Губернат. 

„Това беше първият проект в Румъния по тази тема. В началото нямахме никаква институционална подкрепа, но след девет месеца работа по проекта, набиране на истории и говорене по темата, мислим, че създадохме определена общност, която вече има силно отношение към темата. И вече имаме предложение от една румънска кураторка, която има планове да покаже изложбата извън България и Румъния в още три държави“, казва тя. 

„Бихме искали във всяка държава да имаме автори, които са местни и по този начин проектът да се разраства и да пътува“, допълва Мария Станишева. 

„БЛЕНУВАНИ СЪЛЗИ“

Със свои работи в експозицията участва и Калина Христова. Проектът й е озаглавен „Бленувани сълзи“ и включва две работи, които имат и добавени инсталационни обекти. „Първата работа, която се нарича „Емпатия“, е реално графична рисунка в комбинация с акрилен фон. Това е и една от основните медии, в които работи графичната класическа рисунка. Тук, в тази работа, имах за цел за изобразя по някакъв начин тази съпричастност, която жените изпитват една към друга и символно да илюстрирам това докосване на ръката към ръката на друга жена, която е преживяла някаква болка, страдание или в случая загуба“, разказва Христова.

Втората част на проекта е озаглавена „Втечнена емоция“. В нея авторката показва жена, чиято идентичност запазва, но се фокусира върху отделянето на тази чиста емоционална сълза, която, по думите й, е най-истина и която понякога е в състояние да излекува. 

„Защото не знам дали знаете, но емоционалните сълзи имат различен химичен състав от другите сълзи и в буквалния смисъл на думата, отделят от тялото ни и вредни токсични вещества и хормони и успяват да ни освободят от стреса и да намалят усещането за болка“, уточнява авторката на проекта. В инсталацията са поставени и епруветки, пълни с физиологичен разтвор, който е най-близък до химическия състав на сълзата. „Всяка една от епруветките е именувани с име, защото това е много честа практика на жените и техните партньори да наричат, да дават имена на бъдещите си деца още преди те да бъдат родени“, отбелязва Христова.

Епруветките са поставени в купчина пепел. „Неслучайно използвам тук като медия и пепелта, като силно илюстрирайки това изгаряне на биологичния отпадък“, уточнява тя.

ТАБУТАТА

В работата си много често се опитвам да провокирам публиката, така че тя да завърши по смисъл видяното и се надявам, че най-вече ще успея да провокирам емоция, защото за мен и проекта, и темата на моя конкретен проект, са един опит да се стартира дискусия по тази тема табу за аборта и за безплодието, която много често се избягва в нашето общество, казва още Калина Христова.

Според нея едно от табутата или един от проблемите, които са много често наблюдавани, е усещането на срам при една евентуална загуба, както и липсата на споделяне. „Като че ли жените и техните партньори, семействата прикриват тази загуба като нещо, което ги поставя в неловка ситуация, а това не бива да е така, защото би трябвало ние, като общество, да намираме начин да си помагаме, да споделяме и по този начин да лекуваме нашите тревоги. Табу е, може би, защото сме свикнали, че задължително на една жена трябва да бъде майка и обществото очаква това от нея. Когато то не се случи по една или друга причина, липсва именно на тази емпатия и това разбиране“, разказва тя.

По думите на Мария Станишева друго разпространено табу по темата е, че жената има основна функция да ражда деца и всичко останало е второспетепенно. „Т.е. когато една жена реши, че не иска да има деца, например, това не е толерирано. Когато една жена направи аборт, това се осъжда. Ако се случи така, че имаш проблем и имаш често спонтанни аборти, каквито ние с Руксана сме имали и е много често срещан проблем, също е нещо, което се замита под килима, защото има срам, който се асоциира с това. Отделно говорим и по голямата тема за инвитро процедурите“, отбелязва тя.

Станишева посочва, че в някои консервативни щати на САЩ вече не само абортът е забранен, ами вече се случва забрана на инвитро процедурите. „Значи, представете си, вие веднъж нямате възможност да имате деца по биологични причини и втори път по религиозни причини ви се забранява да ползвате това, което науката е открила като решение. И искаме просто да говорим по всички тези теми, за да си спомним, че нашите права лесно се губят и сме на една крачка в някои държави да ги загубим отново“, казва тя.

Според Калина Христова табуто би могло да се разбие, стига тази тема да започне да се върти малко повече в нашето общество и да постави на място жената в нейната социална роля, в която тя има право на избор и част от избор е, разбира се, да преживява болка, която да не бъде скрита и да не причинява нужда тя да да я скрива от останалата част на обществото.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
С концерт с участието на Теодосий Спасов бе открит официално летният сезон във Варна
Музей, посветен на миграцията, отвори врати в Ротердам
Хенри Фонда – “разгневения мъж”, който не можа да получи лично своя "Оскар"
Певецът Крис Браун е обвинен за "нападение с бутилка" в нощен клуб в Лондон
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Май
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Боно дебютира с документален филм на кинофестивала в Кан
Тонът на времето
Над 50 000 души са постели българския павилион на ЕКСПО 2025 в Осака
Цветни аспекти
Премиерата на новия филм на Ари Астър - "Едингтън", привлече в Кан холивудски звезди
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.